
Znanstvena istraživanja o flavonima, flavonolima i katehinima
Katehin, flavon i flavonol spojeve smo do sada spominjali kada je bilo riječi o konzumiranju zelenog čaja, i u člancima za zeleni čaj pošto je zeleni čaj jedan od glavnih izvora tih spojeva. Zeleni čaj sadrži značajnu količinu kofeina (suha tvar 2.5-55.5%), malu količinu teobromina (0.07-0.17%) i teofillin (0.013%), i ono što je još važnije, katehina-a, prvenstveno epigallocatechin gallate (EGCG) i epicatechin gallate (ECG), epigallocatechin (EGC) i epicatechin (EC). Poznato je, kako dnevno konzumiranje čaja bogatog catechin-ima može smanjiti količinu tjelesnih masti.
To potvrđuje da Katehin-i mogu biti korisna sredstva u preventivi i liječenju bolesti vezanih za način života, kao što je pretilost. S godinama se indeks tjelesne mase (BMI) obično poveća. Flavonoidnim spojevima (koji se ne ograničavaju isključivo na djelotvorne tvari zelenog čaja!) pripisuju djelovanje protiv pretilosti, ali o tome danas još malo znamo. Istraživači su u studenom 2008. godine objavili rezultate 14-godišnjeg istraživanja, analizirali su podatke 4280 osoba, muškaraca i žena iz Nizozemske, njihov način života, spol, konzumiranje povrća i voća uz ostale parametre, da bi konstatirali kako djeluju flavonoidni spojevi na BMI.
Rezultati su vrijedni pažnje
Najvažnije vrijedno pažnje jest da se indeks tjelesne mase uz najniži ukupni unos flavonola/flavona i ukupnog katechina povećao se za 0.95 i 0.77 tijekom 14 godina, dok je u slučaju žena s najvećim ukupnim unosom flavonola/flavona i ukupnog katehina-a povećanje BMI-a je iznosio 0.40 o 0.31, što je značajna razlika. Ta razlika je ostala i kod ostalih parametara, dok je bilo nemoguće iskazati slične povezanosti kod muškaraca. Jedno od objašnjenja razlike između spolova može biti da je konzumiranje flavonoida kod žena bila veća nego kod muškaraca, možda kod muškaraca jednostavno nije postigao razinu koja je potrebna za izazivanje mjerljivog učinka.
Zaključak
Ovo istraživanje je potvrdio gledišta koja su potkrijepljena brojnim eksperimentima po kojima katehin spojevi (odnosno zeleni čaj) sprječavaju povećanje BMI-a, sitnim izmjenama u prehrani može se povećati unos katehin-a, koji bi, sudeći po studijama, mogao čak rezultirati smanjenjem BMI-a kod preteških, odnosno pretilih muškaraca i žena. Ovi podaci bi na razini populacije cijelih zemalja mogli izazvati povoljne promjene u zdravstvenom stanju, u kombinaciji s razumom i pod vodstvom stručne osobe dobro bi se primjenile kod osobnih problema s težinom.
Objavljeno:
«Higher dietary flavone, flavonol, and catechin intakes are associated with less of an increase in BMI over time in women: a longitudinal analysis from the Netherlands Cohort Study.» Am J Clin Nutr. 2008 Nov; 88(5):1341-52
Istraživači:
Hughes LA, Arts IC, Ambergen T, Brants HA, Dagnelie PC, Goldbohm RA, van den Brandt PA, Weijenberg MP T
1 thought on “Znanstvena istraživanja o flavonima, flavonolima i katehinima”
Comments are closed.