
Ljepota tijela i lica u bodybuildingu by prof. Andrijašević
Osmerostruki prvak Hrvatske u bodybuildingu isticao je ljepotu kao neodvojivu sastavnicu kulture tijela. Skladan razvoj ostvaren je kada bodybuilding postupcima unaprjeđujemo estetiku građe ukorak s ljepotom – lica. Bezuvjetno uzimamo da su trening, prehrana, odmor i suplementacija usmjereni na povećanje mišićne mase i smanjenje masnog tkiva. No, koliko je takvo gledanje pojednostavljeno vidimo već pri pogledu na neke najbolje bodybuildere. Uza svo znanje, predisponiranost, sredstva i logistiku na raspolaganju, mnogi su došli na binu ispupčenih trbuha, potrganih mišića i – okruglih glava. Van natjecanja oni se još teže nose sa zahtjevima estetike. Što li tek prosječan vježbač može ostvariti, a što izgubiti, upusti li se u utrku za mišićnom masom istovremeno zaboravi da život nosi mnogo više. Da se društveni status čovjeka ne može ignorirati, jer nas čini objektom kritike svih koji nas okružuju. Posebno ako širi krug ljudi, ili osobe nama važne, znaju da radimo na svom izgledu kroz trening i prateće mjere. Ljepota tijela i lica u bodybuildingu je tema ovog članka.
Povećanje mišićne mase kao zamka
Borba za povećanje mase zamka je koliko i izazov. Svatko ima pravo biti najbolja verzija sebe, ali i znati što to najbolje za njega uopće znači. Prisjetimo se priče o lažima u fitness industriji i realnom sagledavanju pojedinčeva potencijala. Parole poput “Sve se može kad se hoće. Go hard or go home.” itd. Isprazne su poštapalice ne uzmu li se u skladu s kontekstom. Od najranijih uzrasta sudionici sportskog sustava prolaze kroz dva sudbonosna procesa: usmjeravanje i selekcija. Usmjeravanje je postupak upućivanja osobe u njoj primjerenu aktivnost.
Selekcija je izbor posebno talentiranih ili već izgrađenih pojedinaca za sudjelovanje u nekom sportu. Iz ovih jednostavnih opisa jasno je da postoje velike razlike u potencijalu i da se različitim osobama ne može nametnuti apsolutno jednak cilj. Ipak, u iracionalnu utrku za mišićnom masom često su uključeni nepredisponirani pojedinci.
Ljepota tijela i lica u bodybuildingu ne bi trebali biti odvojeni pojmovi. Da formaliziramo, čak i pravilnik za disciplinu classic bodybuilding tumači kako će se pobjednikom proglasiti natjecatelj ljepšeg izgleda u srazu dvojice jednako bodovanih mišića. Za osobe koje treniraju bez natjecateljskih ambicija tvrdim da bi trebali raditi na tome da im tijelo izgleda bolje a lice najbolje. Zašto?
Većinu vremena provodite izložena lica, ne tijela
Lice slobodno od viška masnog tkiva i vode izražajnije se smije, ima istaknutije oči, jagodice, osobnost i crte privlačnosti. Svakim novim viškom ono se ponaša poput balona kojeg postupno napuhujemo i gubi djelić spomenutog.
Vi ste zaštitno lice, niste zaštitno tijelo ili nešto treće
Vaš nastup na bini bit će promatran kroz građu tijela, ali će u svakodnevnom životu mjerodavni Vas procjenjuju gledanjem u oči (i onoga u njegovoj neposrednoj blizini).
Lice je ogledalo vašeg tijela i zdravlja
Neučinkovito treniranje i pogreške u prehrani itekako će se vidjeti na vašem licu. Loš oporavak izazvat će podbuhlost. Višak ugljikohidrata potaknut će zadržavanje vode. Loša hormonalna slika mogla bi vas zaokružiti do pojma poznatog kao moon face (u slobodnom prijevodu: lice oblika punog mjeseca).
Uzimanje nedozvoljenih sredstava može imati štetne posljedice po zdravlje lica, najčešće zbog pojave akni. Opet, promatrano iz relativne perspektive, pojedinac ima pravo procijeniti da će mu se ulaganje i žrtva isplatiti, ali tvrdim da je takvih za na prste nabrojati. Veća je vjerojatnost da propuštate ljubav ili priliku života jer Vas od režima ni rođena majka ne bi prepoznala.
Rijetko će se koji muškarac pomiriti s gubitkom kose ako nikada nije kapitalizirao odricanja za bodybuilding. Tko li tek misli na zube dok se vilica stišće pri podizanju osobnog rekorda? Pobrinite se da škrgutanje ne ostavi (skupog) traga na jedinim prirodnim zubima koje imate.
Žensko lice posebna je tema. Slični nađu slične, pa i kada su androgenizirane crte damskih lica posrijedi. No, sprijatelje li se uvijek vlasnice novih crta i kuteva na “ti” s odrazom u zrcalu? Ne zaključujem ništa, samo potičem na razmišljanje.
Lice nije ogledalo vašeg tijela
Pitat ćete se: o čemu ja sad to? Priča ide ovako. Jednog zimskog dana posjetio sam prijatelja u podstavljenoj kožnatoj jakni. Kasnije mi je prepričao da sam ukućanima izgledao kao neki debeljko (makar sam i tada imao sve trbušnjake na broju). Kraj priče za koju se nadam da se neće ponoviti.
Činjenice o licu natjecatelji smiju zanemariti ako je njihova računica uloženo/dobiveno pozitivna. Ako vjeruju da je dan “d” dovoljno važan za podnošenje tereta punog mjeseca. Mjerama za odstranjivanje viška vode natjecatelj će ostvariti zadovoljštinu u vidu suhoće lica, boljeg plasmana i lijepih fotografija za uspomenu. No, ako nismo rođeni okrugla lica, onda je takvo izdanje neprimjereno.
Ako smo predanim radom ostvarili okruglo, “natočkano” i na drugi način uneređeno lice; a nemamo argumente natjecateljskog tipa ili onog više prirode, onda je takav izgled nedopustiv i nepristojan. A normalan čovjek ne dolazi, primjerice, na posao nepristojna izgleda. Ne pojavljuje se pred suprugom u nedopustivom izdanju. Ne radi na sebi kako bi jedan dan izgledao najbolje, a svakodnevnoj publici najgore. Čak i da ste rođeni “okrugli”, imate pravo na širom otvorene oči, osmijeh pun zuba i bore smijalice. Koliko je umjetno okruglo lice moguće opravdati bodybuilding namjerama svjedoči naziv koji je za tu pojavu osmislio moj prijatelj – mozzarella. Dovoljno?
Inače, širi krug prijatelja puno je podmuklijih namjera od pomalo humorističnog uvida moga prijatelja, a čiji stvarni smisao nisam odmah proniknuo. Njegova me kritika, makar s povećim vremenskim odmakom, ipak dobro usmjerila. Ali što je s preporukama koje, pod izgovorom pomoći na jednom planu, čine nepopravljivu štetu na drugom?
Evo kakvih se savjeta trebaju čuvati početnici
Fali ti mase i trebaš više jesti
Savjeti koji ne uzimaju u obzir blagostanje pojedinca i njegove osobitosti štetni su. Bilo da vas okolina potiče na posezanje za iracionalnim mjerama, takvima koje vam stvaraju određen osjećaj nelagode, ili tek bude sumnju, pametno je slušati vlastite instinkte. Samo vi znate kako se osjećate, koji su vam ciljevi i do čijeg mišljenja vrijedi držati. Ako ste stvarno zapeli za neko sportsko ostvarenje, savjetujte se sa stručnjakom!
Zakidajući savjeti mladim osobama
“Eat, sleep, train, repeat.” Isključivost u namjeri da se beskompromisno izgradi masa, razlog je neučinkovita funkcioniranja u širokom spektru drugih aktivnosti. Uvijek savjetujem mladim ljudima da se prepuste treningu. Ako treba, da probaju nešto novo, ponove trening, postave si izazov, odrade još jednu seriju, oslobode se… Brzo dođu godine kada organizam počne postavljati granice, a čovjek bi još.
Ljepota tijela i lica u bodybuildingu – kako je ostvariti?
Dobro se prezentirati esencija je natjecanja na bini. U svakodnevnom životu ključ uspješnog nastupa je ne nastupati, već biti. Izgledamo li najbolje samo dok glumimo, pitanje je trenutka kada će nas otkriti.
Učenje činjenica. Mnogi širitelji znanja vole započeti misao izjavom kako je svaki organizam različit. Zamišljam tako profesoricu anatomije kako istresa vreću kostiju na radni stol i studente moli da sastave kostur onako kako ga zamišljaju. Naravno da nije tako. Prvo svi učimo zajedničku nam ljudsku građu, a zatim uviđamo razlike. Isto je s fiziologijom itd. Nemoguće je razumno raditi na sebi bez osnovnih informacija o ulogama nutrijenata, učincima različitih vrsta treninga i njihovom programiranju, o oporavku, hormonima, građi…
Spoznavanje sebe. Znanstvene činjenice treba pažljivo razabrati u tumačenju sebe. Jesam li sa skokom u dalj s mjesta od 200 centimetara lijen u odnosu na osobu koja skače preko 250, ili je neka organska činjenica posrijedi? Što ona znači? Zašto sam “mozzarella” već sa 105 kilograma, a s 95 mogu preko 20 zgibova i osjećam se odlično? Zašto skok s 50 na 150 grama ugljikohidrata za mene znači napredak, a svakih dodatnih 50 dva koraka unazad za jedan naprijed?
Nakon što sam probao sve kvalitetne savjete u vezi prehrane, mogao sam se bez straha upustiti u osluškivanje vlastitog organizma. Nisam imao što izgubiti, a došao sam do dragocjenih spoznaja. Jutarnje ugljikohidrate zamijenio sam proteinima i omega3 mastima. Crveni, manje cijenjeni dijelovi mesa, primjerice, bolji su od pilećih prsa, posebno ako se ne kombiniraju s izvorima škroba. Proteini u prahu izvrstan su saveznik za lagan želudac, a lakoća u trbuhu odličan je putokaz i pretpostavka za neometanu radnu sposobnost.
Svestranost treniranja. I dalje najviše volim bodybuilding trening, ali ne odbijam izazove van programirane aktivnosti. Štoviše, nemam program, imam principe.
Proteini i intenzitet grade mišiće. Kada bi unos proteina bio izravno povezan s izgradnjom mišićne mase, gdje bi nam bio kraj. Nakon neke mjere, svako dodatno povećanje unosa neće povećati prirast, ali će doprinijeti sitosti i održavanju bez straha od debljanja.
Ugljikohidrate nadoknađujemo kada su mišići spremni prihvatiti ih. Neki mladi i talentirani sportaši unose preko 500 grama dnevno, onima lošije osjetljivosti je već 200 previše. Rast možemo stimulirati intenzitetom minimalnih energetskih zahtjeva, stoga je razmak između obroka ugljikohidrata ključ u očuvanju inzulinske osjetljivosti.
Zdrave namirnice važnije su nego što mislite. Voće i povrće u prirodnom obliku idealna su osnova dobrog izgleda, makar s nekoliko kilograma tjelesne mase ispod planiranog broja.
Sportski pozdrav prof. Andrijašević