
Za one koji nisu upoznati sa likom i djelom Dorian Yates-a smo pripremili ovaj članak. Ali i za mnoštvo njegovih obožavatelja. U članku možete pročitati kako su izgledale prve dvije Dorianove godine bavljenja natjecateljskim bodybuildingom. Ali za početak, nešto osnovih informacija o ovom legendarnom bodybuilderu i 6x osvajaču Mr. Olympia titule.
Ime: Dorian Andrew Yates
Datum rođenja: 19. 4 1962.
Trenutno prebivalište: Marbella, Španjolska
Nadimci kroz karijeru: “The Shadow”, “British Bulldog” i “Beast of Britain”
Visina: 178 cm
Težina van sezone (off season): 132 kg
Natjecateljska težina: 120.5 kg
Djetinjstvo i mladost
Dorian Yates je rođen u malenom selu Staffordshire pored Birminghama. Djetinjstvo i pubertet mu zaista nije bio veseliji dio života. Živio je sa majkom instruktoricom jahanja, pet godina mlađom sestrom Lisom. Otac mu je dok je Dorian imao trinaest godina preminuo u četrdeset i drugoj godini od srčanog udara. U ranom djetinjstvu se Dorian nije bavio nikakvim sportom. Sa četrnaest godina sa majkom, sestrom i očuhom se seli u Birmingham.
Nakon što mu je očuh preminuo, Dorianova majka se vraća u Staffordshire dok on ostaje sam u Birminghamu u vrlo osjetljivoj dobi od samo šesnaest godina. Tada upada u razne probleme sa zakonom i u bandu skinheads-a. Radi problema sa zakonom završava u popravnom domu. Tu je Dorian Yates prvi puta upoznao utege kroz powerlifting. Upravo je ovdje došlo do prekretnice u njegovom životu gdje se okrenuo trenizima i bodybuilidingu. Sa samo dvadeset i jednom godinom nastupa na svojem prvom bodybuilding natjecanju.
Natjecateljske godine
Bio je vjerovatno prvi profesionalni bodybuilder koji je pokrenuo trend u profesionalnom bodybuildingu „mass monstera“. Kombinirao je svoju enormnu i do tada rijetko viđenu mišićnu masu sa vrhunskom mišićnom definicijom.
Vlasnik legendarne teretane „Temple Gym-a“ je postao 1987. godine. Dorian ju je opremio pravim hardcore spravama kao npr. Hammer Strnght spravama koje je dopremio iz SAD-a i bućicama od 100 kg! Naravno hardcore podrumska atomosfera je pratila. Vjerojatno ne postoji niti jedan pravi ljubitelj bodybuildinga koji nije pogledao njegov film „Blood & Guts“ koji je upravo snimljen u „Temple Gym-u“ 1996. godine. U metodologiji treninga je bio pobornik HIT treninga kojeg je najviše popularizirao njegov prijatelj i kolega bodybuilder Mike Mentzer.
Dorian Yates je praktički dominirao IFBB Pro ligom devedesetih godina prošlog stoljeća te je osvojio impresivnih šest titula Mr. Olympia. Nakon niza većih ozljeda, odlučio se za natjecateljsku mirovinu 1997. i okrenuo poduzetništvu.
Kruna poduzetničkih pothvata je njegova kompanija dodataka prehrani koja nosi njegovo ime „Dorian Yates Nutrition“ ili skraćeno „DY Nutrition“ koju je osnovao sada već davne 1999. godine i na tržištu je prisutna i danas. Aktivno izdaje i DVD filmove o treningu. A o njegovom zadnjem filmu, možete pročitati ako kliknete OVDJE.
Sretno je oženjen za Glauce Ferreira, fitness model iz Brazila. Sretno žive u Španjolskoj Marbelli. Pogledajmo sada što Dorian kaže za svoje prve dvije godine za koje tvrdi da su bile presudne za njegovu daljnju karijeru…
Dorian Yates – Način treninga
Počeo sam trenirali svaki drugi dan, no i to se pokazalo preambicioznim. I na kraju sam odlučio trenirati tri puta tjedno, Sto je značilo da u 14 dana i jedan i drugi dio tijela podvrgnem tri puta treningu.
Pretpostavku da bi trening trebao biti sedmodnevni ciklus smatrao sam svetinjom, no budući da nisam bio zadovoljan, morao sam prekinuli tradiciju. Ljudska psiha je prilagođena jodnom danu, 24 sata, a ne sedmodnevnom kalendaru.
Moja trening rutina sastojala se iz tri vježbe za velike mišićne skupine i dvije za male mišićne skupine. Izuzetak su bila noge (veći dio tijela) koje sam ograničio na dvije vježbe. Na tom nivou takav omjer je bio jedini prihvatljiv. Kao i uvodna trening rutina i ova se zasnivala na osnovnim vježbama koje rezultiraju cjelokupnim rastom.
Odmarao sam se između serija onoliko koliko sam smatrao za potrebnim i za vrijeme odmora nisam ni sa kim komunicirao. Djelovao sam suzdržano. Moj je zadatak bio ući i izaći iz teretane u što kraćem vremenu i onda otići kući i rasti!
Godinu sam se dana pridržavao ovako umjerene trening rutine i onda uveo forsirane setove. Izabrao bih jednu bazičnu vježbu koju bih forsirao u zadnjem setu.
Nakon uvodnog programa i s uvođenjem nove rutine, težio sam 90 kg. Dvije sam godine zadržao tu kilažu. U 1985. godini, neposredno prije prvog bodybuilding natjecanja na kojem sam nastupio, težinu sam povećao na oko 110 kg. Tu težinu sam održavao sve do prve pobjede u Velikoj Britaniji u listopadu, 1986. godine.
Dorian Yates – Prehrana
Radio sam u tvornici u smjenama, i uzdržavao Debbie i sina Lewisa (rođenog 1984. godine, koji se također bavi bodybuildingom) i nisam imao dovoljno novaca za kupovinu bodybuilding prehrane i dodataka prehrani. Složio sam program dijete koji je uključivao šest obroka dnevno. U bodybuilding prihvatljiviji je program s više manjih obroka, nego tri velika dnevno.
Jedini dodaci prehrani koje sam u to vrijeme uzimao bili su multivitamini i minerali koje sam uzimao za vrijeme doručka (bolje se apsorbiraju ako ih unosimo s hranom) i mliječno-jajčani proteinski shake. No i da sam imao dovoljno novaca, gore navedenim dodacima bih dodao samo aminokiseline.
Ukupan broj kalorija koje sam unosio u sebe u vrijeme kada sam završio s uvodnim programom u 1983. godini je iznosio oko 3.500 kalorija, da bih taj broj povećao u 1985. godini na 4.000. Te su kalorije bile podijeljene na 30% proteina, 50% ugljikohidrata i 15% masnoća.
Proteini su najvažniji sastojak u izgradnji mišića. Bez adekvatnog dnevnog obroka ne možete izgraditi mišićno tkivo. Dnevno 1.1/4 grama proteina za svaki kilogram vaše težine. Ugljikohidrati stvaraju za treninge potrebnu energiju. Masnoće su potrebne za normalan rad psihičkog sustava te za regeneraciju kože i kose.
U to sam vrijeme unosio više masnoća (oko 10%) zato što sam se nalazio u važnoj fazi razvoja i zato što nisam bio opsjednut željom da se riješim masnih naslaga. No nemojte misliti da unošenjem ogromnog broja kalorija pospješujete rast mišića. Ne možete hranom ubrzati rast mišića, ali možete pospješiti akumulaciju masnih naslaga. Ja sam se razvio s 3.500 kalorija dnevno i zato vam savjetujem da postepeno povećavate tjelesnu težinu konzumirajući kvalitetnu hranu i da ne postižete spektakularne promjene koje će se uglavnom očitovati u masnim naslagama.
Ako se počnete debljati, smanjite broj kalorija. Ako se osjećate umorno i napeto, povećajte obroke ugljikohidrata. Ja sam veliki pobornik NSOJ tehnike: “Neka Stvari Ostanu Jednostavne”. Ako ne napredujete, stalnim promatranjem vaših treninga pronaći ćete rješenje.
Prve dvije godine su prijelomne!
Morate imati povjerenje u sebe i poznavati svoje tijelo i shodno tome donositi pametne odluke. Bodybuilding je razvojni proces u kojem vi odabirete, odbijate, modificirate i učite i istovremeno slažete komade jedinstvenog mozaika – Vašeg tijela.
Možete neke od mojih prijedloga prilagoditi sebi, zato što će oni jedino u tom slučaju biti za vas korisni. Nemojte bez razmišljanja slijediti moje savjete, samo zato što sam ja Dorian Yates – Mr. Olympia. Svaki je bodybuilder jedinka.
Mnogi su mi bodybuilderi rekli da osjećaju da su čestim promjenama programa protratili prve dvije godine. Prve su dvije godine prijelomne. Ako postignete napredak, željet ćete ići dalje. Ali s druge strane, ako su prvi dani frustrirajući, odbacit ćete sport u cjelini. Sudbinom ili pravilnim razmišljanjem, uspio sam ostvariti u prve dvije godine svoj cilj.
Natjecateljski rezultati:
- 1985 World Games, 7. mjesto – Heavyweight
- 1986 British Championships, 1. mjesto – Heavyweight
- 1988 British Championships, 1. mjesto – Heavyweight i apsolutna titula
- 1990 Night of Champions, 2. mj.
- 1991 Night of Champions, 1. mj.
- 1991 Mr. Olympia, 2. mj.
- 1991 English Grand Prix, 1. mj.
- 1992 Mr. Olympia, 1. mj.
- 1992 English Grand Prix, 1. mj.
- 1993 Mr. Olympia, 1. mj.
- 1994 Mr. Olympia, 1. mj.
- 1994 Spanish Grand Prix, 1. mj.
- 1994 German Grand Prix, 1. mj.
- 1994 English Grand Prix, 1. mj.
- 1995 Mr. Olympia, 1. mj.
- 1996 Mr. Olympia, 1. mj.
- 1996 Spanish Grand Prix, 1. mj.
- 1996 German Grand Prix, 1. mj.
- 1996 English Grand Prix, 1. mj.
- 1997 Mr. Olympia, 1. mj.
Pogledajte i odličan dvosatni intervju za “Valuetainment” Youtube kanal koji je snimljen u listopadu 2019. godine:
1 thought on “Dorian Yates – moje prve dvije godine”
Comments are closed.