„Bez boli nema napretka“, izreka je koju cijelo vrijeme možete čuti u teretani. „To je sastavni dio treninga, proći će“, možda iste riječi i sami ponavljate dok dodajete dva nova utega i pripremate se za još jednu seriju potisaka. No, je li to bol koja je rezultat umora mišića, ili se radi o nečemu ozbiljnijem? Kakva bol na treningu je opasna?
Postavlja se ključno pitanje. Kako naučiti razlikovati bolove izazvane umorom mišića i one izazvane ozljedom.“ Kad je riječ o bolovima koji se odnose na vježbanje odnosno trening, postoje najmanje tri različita značenja:
Osjećaj žarenja (mišićni pump)
Osjećaj žarenja koji se javlja dok mišić radi, a koji jača kako se približavamo završetku serije. Količina mliječne kiseline u mišiću raste, kao nusproizvod anaerobnih vježbi, uzrok je boli. Odlučnost da izdržite do kraja najčešće će se isplatiti u jačem intenzitetu i boljim rezultatima. Uvjetno možemo ovu bol na treningu nazvati i “dobrom”.
Upala mišića (DOMS)
Eng. “Delayed onset muscle soreness” (DOMS) ili pod drugim imenom „upala mišića“. Svi koji su trenirali s utezima dobro znaju što je to DOMS. Većina vježbača tu bol smatra dobrim osjećajem jer je to znak da ste trenirali dostatnim intenzitetom. DOMS je rezultat mikrotraume koja se dogodila u mišićnim vlaknima koji su „oštećeni“ anaerobnim treningom odnosno dizanjem utega. Jedino opće pravilo u slučaju takvih upala mišića jest da ne trenirate dok imate „upalu mišića“.
Bol na treningu izazvana ozljedom
Bol na treningu izazvana ozljedom u koje spadaju istezanja mišića (oštećenja samih mišića), istegnućazgloba, tendinitis (upala tetiva) ili bursitis (upala lubrikacijskih vrećica koje smanjuju trenje između dijelova tijela koji se pokreću). Ozljede također uključuju i oštećenje ligamenata koji zajedno drže zglobove i kosti. Ta oštećenja mogu biti akutna ili kronična, odnosno ona koja su trajna ili se javljaju s vremena na vrijeme. Bez obzira na prirodu oštećenja, postoji jedan standard: Svaki puta kada bez obzira na ozljedu i dalje trenirate – pogoršavate situaciju.
Zaključak
Kako možete razlikovati bol izazvanu vježbanjem i onu izazvanu ozljedom? Do neke mjere, potrebno je iskustvo. S vremenom ćete moći prepoznati bolove izazvane akumulacijom mliječne kiseline. A kada niste sigurni, dobro bi bilo da se posavjetujete sa sportskim liječnikom. Dakle, možete potražiti pomoć liječnika, ortopeda ili drugih stručnjaka koji rade sa sportašima.
Jednostavna bol na treningu u mišićima izazvana treniranjem nije opasna i ne bi vas smjela nagnati da prestanete trenirati. No ako otkrijete da se bol pojačava, odnosno da postaje nesnosna i da teško da možete sudjelovati u bilo kakvoj sportskoj aktivnosti, smanjite intenzitet treninga barem na neko vrijeme. Prejaki bolovi u mišićima uslijed treninga ne donose genijalne rezultate. A takvo pretjerivanje povećava rizik od ozlijede.
Ako ste se ozlijedili, ili vjerujete da je riječ o ozlijedi, neka vaše stanje procijeni stručnjak. Fizički problemi koji se čine samo smetnjom, s vremenom bi mogli postati kronični, a mogli bi dovesti i do trajnog oštećenja zglobova, ligamenata i kostiju. Ako se ne pobrinete za njih, takve će vrste ozljeda zaustaviti vaše napredovanje i onemogućiti vas u postizanju rezultata koje ste tako silno željeli postići.